Religie pochodzące z Azjii

Konfucjanizm

Trzeba powiedzieć, nie jest religią w ścisłym sensie. Jest to filozofia, która czerpie z ludowej religii Chin. Konfucjanizm jako szkoła myśli został założony przez chińskiego filozofa Kǒng Qiū lepiej znanego jako Mistrz Kǒng lub Kǒngzǐ, W czasach chińskiej wiosny i jesieni w latach 500 przed naszą erą. XX w. p.n.e. Szybko stał się główną siedzibą „Stu Szkół Myśli” i stał się fundamentem późniejszego rządu cesarskiego Chin. Chińska religia ludowa, na której opiera się konfucjanizm, jest nadal skoncentrowana w tym kraju, ale jej nauki są szeroko rozpowszechnione w całej Azji Wschodniej. Uwaga: Kǒngzǐ, lub bardziej honorowe Kǒng Fūzǐ zostało zlatynizowane jako Konfucjusz przez misjonarzy jezuickich w latach 1600-tych.

Mniej znane religie na świecie

Shinto

Jest tradycyjną religią Japonii, która obejmuje szeroki wachlarz lokalnych wierzeń i zwyczajów w całym kraju. Tradycje te zostały zebrane i opisane jako coś w rodzaju Shinto w latach 800-tych ubiegłego wieku, pomimo tego, że różne przekonania były wcześniejsze. Shinto w większości przypadków nie jest religią zorganizowaną, a raczej fundamentem wielu praktyk kulturowych w Japonii. Również trudno jest stworzyć pewną liczbę ludzi, którzy podążają za Shinto. Bazując na członkostwie w organizacjach Shinto, tylko 4% Japończyków podąża za tą religią. Jednak aż 80% Japończyków, w tym ateiści, którzy nie wyznają żadnej religii, nadal przechowują sanktuaria i modlą się Shinto. Intymnie kulturowa jakość Shinto oznacza, że jest on prawie całkowicie ograniczony do Japonii.

Taoizm jest filozofią i religią wywodzącą się z Chin mniej więcej w tym samym czasie co konfucjanizm. Był głównym rywalem konfucjańskiej myśli o stu szkołach. Taoizm twierdzi, że pochodzi z (być może mitycznej) postaci Lǎozǐ , co dosłownie oznacza „Stary Mistrz”. Taoizm ma pewne wspólne elementy z chińską religią ludową, ale podstawowe nauki różnią się (w przeciwieństwie do konfucjanizmu). W kulturze chińskiej i wschodnioazjatyckiej taoizm miał ogromny wpływ, a myśl taoistyczna wpływała na wszystko, od literatury, przez medycynę, po sztuki walki. Ze względu na synkretyczne interakcje taoizmu z buddyzmem Chan i konfucjanizmem, trudno jest znaleźć twardą liczbę taoistów, ale religie chińskie łącznie są piątą co do wielkości religią na świecie.