Stworzenie świata według Majów

Wszystkie klasyczne mitologie naszej planety posiadają historię związaną z pochodzeniem świata. Generalnie opowieści o stworzeniu naszego świata związane są z bóstwami poszczególnych społeczności i służą mieszkańcom tych społeczeństw do lepszego zrozumienia otaczającego ich świata. Aby dowiedzieć się o pochodzeniu świata od jednej z najważniejszych kultur w historii, w tym artykule omówimy stworzenie świata według Majów.

Stworzenie świata według Majów

W mitologii Majów uważa się, że pierwotnie cały świat był stworzony z wody i dopiero interwencja bogów Tepeu i Kukulkana sprawiła, że na powierzchni ziemi zaczęły pojawiać się rośliny i zwierzęta. Ale te kreacje były niewystarczające, bo bogowie potrzebowali ludzi, którzy by ich chwalili, aby zwiększyć swoją moc, a ani zwierzęta, ani rośliny nie posiadały daru języka, aby to robić.

Do Tepeu i Kukulkana dołączył Huragan i razem cała trójka poszukiwała najlepszego sposobu na stworzenie istot ludzkich. Pierwsi ludzie zostali stworzeni z gliny, ale ten pierwiastek był zbyt prosty dla takiego stworzenia, a pierwsi ludzie byli niezdarni i zostali zniszczeni przez ciągłe deszcze strefy mezoamerykańskiej.

W konsekwencji postanowiono, że następni ludzie będą zbudowani z drewna, a te potrafiło przetrwać lata, a nawet się rozmnażać. Ludzie ci nie oddawali czci bogom, gdyż nie byli w stanie pamiętać swojej przeszłości. Po wielu latach wielki deszcz zakończył życie tych ludzi, pozostawiając małpy jako ich dziedzictwo. Uważa się, że ten wielki deszcz spowodował Huragan, gdyż uważał, że ci ludzie nie są doskonali i muszą się ponownie narodzić z lepszego materiału, aby mogli oddawać cześć bogom.

Trzej bogowie szukali najlepszego sposobu na stworzenie człowieka przy trzeciej próbie, poprzez połączenie kukurydzy i drewna. Byli w stanie przetrwać i rozmnażać się, a także mieli wystarczająco dużo pamięci, by móc pamiętać bogów, którzy ich stworzyli, by móc ich czcić i chwalić.

Majowie bogowie stwórcy

Kukulkan: jest bardzo szanowanym bogiem zarówno dla Majów, jak i dla pozostałych kultur mezoamerykańskich. Uważany jest za bóstwo wiatru i wody, mówi się, że to właśnie z tego drugiego żywiołu był w stanie stworzyć życie.

Huragan: był bogiem Majów, z którym związane są wiatr, ogień i burze. Jego imię jest nazwą nadawaną huraganom, gdyż potrafił prowokować te zjawiska. Uważa się go za jednego z trzech bogów stwórców, dlatego był bardzo ważny dla Majów.

Tepeu: jeden z bogów, który miał pomysł na stworzenie ludzkości. Jego rola u boku Kukulkana była kluczowa, ale generalnie jest jego rola jest drugoplanowa.

Artykuł powstał we współpracy z portalem informacyjnym: https://ilawainfo.pl/