Kielichy mszalne – co różni te pierwotne od współczesnych?

Każda msza święta składa się z elementów, które są obowiązkowe, aby Eucharystia była ważna. Jednym z takich elementów jest komunia święta. Wierni uczestniczący w coniedzielnych mszach zgodzą się z tym, że księża oraz ministranci muszą korzystać z różnych przedmiotów. Mowa chociażby o dzwoneczkach, gongach, naczyniach i innych akcesoriach liturgicznych, wśród których wymienić należy kielichy mszalne. Uznawane są za podstawowe naczynie liturgiczne, w którym znajduje się wino konsekrowane, czyli krew Pańska.

Jak zmieniały się kielichy mszalne na przestrzeni wieków?

Naczynia, takie jak kielichy mszalne, znane są od wieków, a ich historia sięga początków religii chrześcijańskiej. Jednak ich obecny wygląd znacząco różni się od tego pierwotnego. Bowiem początkowo kielichy były bardzo duże i masywne. Tak naprawdę nie obowiązywały żadne wytyczne odnośnie tego, jak taki kielich mszalny ma wyglądać. Dopiero z upływem czasów ich wielkość się zmniejszała, a kształt zaczął przypominać tulipana. Duża rewolucja nastąpiła też pod względem materiału, z jakiego są one wykonywane. Niegdyś dominowały kielichy ze szkła, porcelany, a nawet drewna. W dzisiejszych czasach, zgodnie z zasadami, jakie zostały wprowadzone do Mszału rzymskiego, w kościołach znajdują się kielichy wykonane ze szlachetnych metali, które nie korodują. W hurtowni religijnej Aslan znajduje się bogaty wybór kielichów mszalnych powstałych z dwudziestoczterokaratowego złota – z drogocennymi kamieniami lub w wersji gładkiej, jak również z mosiądzu oraz egzotycznego drewna.

Kielichy minimalistyczne i bogato zdobione

Wśród asortymentu hurtowni religijnej Aslan znaleźć można zarówno kielichy mszalne minimalistyczne, jak i te mocno zdobione. Wersje delikatne idealnie sprawdzą się podczas Eucharystii sprawowanych w dni powszednie, natomiast na niedzielne msze święte oraz święta doskonałym wyborem będą kielichy bogato zdobione. Kielich mszalny może mieć zdobienie w postaci kamieni szlachetnych lub ornamentu czy wizerunku Chrystusa, Maryi, Trójcy Świętej bądź aniołów. Ponadto można wybierać spośród kielichów mszalnych matowych i błyszczących. Podczas wyboru kielichów warto zwrócić uwagę na ich wielkość, ponieważ w ofercie są kielichy mniejsze i większe.

W hurtowni internetowej Aslan znajdują się przeróżne kielichy mszalne, które cechuje atrakcyjne wzornictwo i najwyższa jakość w przystępnej cenie. Wszystkie dostępne w ofercie kielichy wykonane zostały z największą starannością i dbałością o każdy detal. W przypadku pytań pracownicy hurtowni religijnej pozostają do Państwa dyspozycji!