Kim byli Dawid i Goliat?

Biblia to księga zawierająca ogromną ilość opowieści, z których wiele stara się przekazać czytelnikowi przesłanie związane z chrześcijaństwem. Jednym z najsłynniejszych wyczynów w historii jest historia Dawida i Goliata, która uczy nas, że najmniejszy może pokonać największego.

Kim był Dawid?

Dawid urodził się w plemieniu Judy, należał do rodu Jessego, był najmłodszym z ośmiu braci i dlatego to jemu powierzono pracę związaną z pasterstwem. O jego braciach nie mamy zbyt wielu informacji, wiadomo jedynie, że niektórzy z nich byli żołnierzami króla Saula.

Saul był pierwszym królem Izraela, ale z powodu jego porażki w bitwie pod Michmaszem (więcej o historii tej wojny na powstanie.pl)mówi się, że Bóg wysłał Samuela, aby znalazł nowego kandydata na króla. Samuel odnalazł Dawida i namaścił go, czyniąc go przyszłym królem Izraela, ale młodzieniec był zbyt młody i miną lata, zanim będzie rządził.

W kolejnych latach pojawia się kilka historii związanych z Dawidem, zarówno jako sługa Saula, jak i jako żołnierza, wtedy też doszło do jego konfrontacji z Goliatem. Po konfrontacji z olbrzymem życie Dawida toczyło się dalej, najpierw jako uciekiniera, a później jako króla Izraela, rządzącego aż do śmierci.

Kim był Goliat?

Po drugiej stronie stał Goliat, postać tak onieśmielająca, że trudno uwierzyć, że taka istota w ogóle istniała w tamtych czasach. Mówi się, że Goliat był olbrzymem, mającym blisko 3 metrów, gigantycznym nawet jak na dzisiejsze standardy. Jego siła była podobno tak ogromna, że nosił zbroję ważącą prawie 60 kg, co w tamtych czasach było nie do pomyślenia, oraz miecz ważący 7 kg.

Postać Goliata była wielokrotnie wykorzystywana w kulturze popularnej, aby pokazać, że niezależnie od tego, jak potężny może wydawać się wróg, zawsze może zostać pokonany przez kogoś mniejszego i szlachetniejszego. Z tych powodów Goliat został uznany za jeden z największych czarnych charakterów w historii, zwłaszcza jeśli chodzi o religię chrześcijańską.

Co do jego pochodzenia, to mówi się, że był jednym z Rephaim, ale walczył z Filistynami, więc uważa się, że mógł być rodzajem najemnego żołnierza. Filistyni prowadzili wojnę z Izraelitami i właśnie w tym momencie Goliat popełnił swój największy błąd, rzucając mu wyzwanie.