Religie świata pochodzące z Indii

Hinduizm

Jest z wielu względów najstarszą religią na świecie. Ze względu na swoje pochodzenie z wierzeń wedyjskich sięgających 1500 r. p.n.e.. Religia ta nie ma założyciela i jest syntezą wielu różnych indyjskich tradycji religijnych. Wiara  ta woskowała i zanikała w konkurencji z dżinizmem i buddyzmem w całej historii Indii. Zanim w okresie średniowiecza doszło do ogromnego odrodzenia. Następnie stała się ona dominującą religią na subkontynencie indyjskim. Hinduizm jest jedną z najbardziej skoncentrowanych geograficznie głównych religii świata – 1,12 mld hinduistów, 1,07 mld żyje w Indiach i Nepalu. Jednak sama liczba wyznawców sprawia, że hinduizm jest trzecią co do wielkości religią świata.

Hierarchia Kościoła Katolickiego

Buddyzm

Jest tradycją religijną założoną przez Gautama Buddę na początku lat 400 p.n.e., wywodzącą się z  wielu tych samych tradycji wedyjskich, które informują o hinduizmie. Buddyści przez wieki angażowali hinduistów  w dialog religijny, rozwijając wzajemnie konkurujące ze sobą tradycje i wierzenia. Buddyzm rozkwitł w Indiach, otrzymując wsparcie od kilku potężnych przywódców, a następnie podupadł w okresie średniowiecza. Dalszy rozwój buddyzmu nastąpił w Azji Wschodniej, co miało głęboki wpływ na krajobraz kulturowy całego regionu. Obecnie buddyzm jest czwartą co do wielkości religią na świecie, będąc religią większościową w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej, a w Chinach praktykuje go prawie 200 milionów ludzi.

Dżinizm

Jest starożytną tradycją religijną z Indii. Jego wyznawcy uważają, że dżinizm jest wieczny, a przynajmniej starszy od hinduizmu, ale liczne szacunki historyczne umiejscawiają go współcześnie z buddyzmem jako klasyczną pochodną starej tradycji wedyjskiej. Podobnie jak buddyzm, dżinizm otrzymał różne stopnie wsparcia lub sprzeciwu od potężnych sponsorów i był w ciągłym dialogu z innymi tradycjami religijnymi Indii. W przeciwieństwie do buddyzmu, dżinizm nie rozprzestrzenił się daleko poza swoim domem w Indiach, a współcześnie ogromna większość z 4-5 milionów dżinów na świecie żyje w Indiach. Społeczność Dżinów cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoki poziom umiejętności czytania i pisania oraz szacunek, jaki Mohandas Gandhi okazywał naukom i wierzeniom Dżinów.