Monoteistyczne religie świata

Judaizm

jest religią ściśle monoteistyczną praktykowaną przez naród żydowski. Naród etniczny i religijny wywodzący się z historycznych narodów Izraela i Judy. Judaizm w takim kształcie, w jakim byłby uznawany dzisiaj, wywodzi się z Bliskiego Wschodu co najmniej z 500 r. p.n.e.. Chociaż niektóre tradycje i wierzenia religijne można prześledzić znacznie dalej. Jego wyznawcy od dawna spotykają się z prześladowaniami ze strony dominujących wokół nich grup religijnych. Cesarstwo Rzymskie zniszczyło drugą świątynię, centrum judaizmu, a naród został rozproszony. Do dnia dzisiejszego Żydzi byli ofiarami intensywnej przemocy i dyskryminacji. Mimo to, judaizm przetrwał i pozostaje jedną z najbardziej widocznych i szeroko praktykowanych religii na świecie.

Chrześcijaństwo

Jest monoteistyczną religią skupioną wokół postaci Jezusa z Nazaretu, czyli Jezusa Chrystusa. Chrześcijaństwo powstało w latach 30. i 50. ubiegłego wieku jako religijny rodowód judaizmu opartego na naukach Jezusa, który sam był Żydem. Wczesne chrześcijaństwo odrzuciło wiele społecznych, kulturowych i religijnych instytucji judaizmu. Realizowało radykalnie różne nurty myśli duchowej. W ciągu jednego stulecia powstał rozpoznawalny Kościół. Teksty wiary i jej najważniejszych wyznań zostały stworzone w  XX wieku. Pomimo prześladowań, chrześcijaństwo stało się religią państwową Cesarstwa Rzymskiego i wszystkich jego spadkobierców. W tym czasie, od kiedy różne wyznania chrześcijańskie wspólnie stały się największą wiarą na świecie na szeroką skalę.

Islam

Jest monoteistyczną wiarą założoną przez proroka Mahometa w roku 607 w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej. Jego nauki, zebrane w Koranie, twierdzą wspólne pochodzenie z wielu wierzeń żydowskich i chrześcijańskich. Muhammad głosił monoteizm w mieście Mekka pomimo sprzeciwu lokalnych politechników, i szybko zbudował wspólnotę religijną wczesnych muzułmanów. Społeczność muzułmańska została zmuszona do przeniesienia się do Medyny w 622 r., następnie grupa skodyfikowała się i rozpoczęła ekspansję na całym Półwyspie Arabskim. Prawie cała Arabia przeszła na islam w 632 r., Kiedy  Muhammad zmarł, stała się drugą co do wielkości religią świata, skupioną głównie na Bliskim Wschodzie i Azji Południowo-Wschodniej.

One Comment on “Monoteistyczne religie świata”