Pontyfikat Papieża-ciekawostki

Jak mogę zostać papieżem?

Jesteś kardynałem? Jeśli nie, to nie jest to dobra wiadomość. Teoretycznie, każdy ochrzczony, męski katolik, który osiągnął wiek dojrzały, nie jest heretykiem, nie jest w schizmie może zostać papieżem. Jednak przez ostatnie 600 lat kardynałowie wybierali go w swoim gronie.

Hierarchia Kościoła Katolickiego

Jeśli nie mogę być papieżem, to czy mogę mieć papieską  sutannę jak jego?

Niełatwo. Za 23 euro można jednak kupić parę podkolanówek z papieskiej białej bawełny lub kardynała z czerwonego jedwabiu, wykonanych przez kościelnego krawca Gammarellego.

Rodzina Gammarelli, która od 1798 roku produkuje odzież dla duchowieństwa, jest również odpowiedzialna za wykonanie białej,  sutanny papieża z jedwabiu, którą zakłada bezpośrednio po konklawe. Podczas obrad w Sali Łez zostawia się zestawy w trzech rozmiarach, aby zaspokoić wszystkie możliwe kształty papieskiego ciała. Ręcznie wyrabiane czerwone papieskie buty i przylądek ukochanej przez Benedykta XVI peleryny  odpadły za panowania Franciszka, który preferuje prostą parę zwykłych.

Ile zarabia Papież?

Papież jako głowa kościoła nie zarabia Nic. W 2001 roku Watykan potwierdził, że papież „nie otrzymuje i nigdy nie otrzymywał pensji”. Jako jezuita, papież Franciszek złożył już ślub ubóstwa. W momencie wyboru, prywatna własność papieża-elekta jest zazwyczaj albo przekazana Kościołowi, albo przekazana członkowi rodziny. Użyta do obdarowania fundacji, albo oddana w zaufaniu. Jednakże, według włoskiej gazety La Stampa, emerytowany papież Benedykt XVI, który jako pierwszy papież od 1415 roku przeszedł na emeryturę w lutym 2013 roku w wieku 85 lat, powołując się na pogarszającą się kondycję, otrzymuje rentę w wysokości 2.500 euro miesięcznie. W dalszym ciągu mieszka w Watykanie, gdzie korzysta z bezpieczeństwa, prywatności i ochrony.